Хајко Маас со силна порака до Косово и Србија: Не очекувам дијалогот да продолжи само заради дијалогот, сега се очекуваат некои конкретни резултати

epa09154386 German Foreign Minister Heiko Maas talks during the press conference with Serbian President Aleksandar Vucic (not pictured) after their meeting in Belgrade, Serbia, 23 April 2021. Foreign Minister Maas is on an official visit to Serbia. EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Германскиот шеф на дипломатијата Хајко Мас ги посети Косово и Србија и остави силни пораки во врска со односите меѓу двете земји. Тој рече дека сега очекува конкретни резултати од дијалогот и не само дијалог заради дијалогот.

„Не очекувам дијалогот да продолжи само заради дијалогот, сега се очекуваат некои конкретни резултати“, рече германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, по средбата со српските власти во Белград.

Посетата на германскиот министер за надворешни работи на Белград беше пред сè наменета како поддршка на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Хајко Мас, кој беше во Приштина пред посетата на Белград, го повтори значењето на дијалогот меѓу српската и албанската страна, истакнувајќи дека Германија е свесна дека косовското прашање е тешко прашање за Србија, но дека постигнувањето договор ќе биде важно за Србија и нејзиниот пат кон Европската унија.

Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со Мас рече: „Србија е подготвена да го продолжи дијалогот и конструктивно ќе му пристапи. Србија сака компромисно решение. „Не сакаме да негираме компромис и резолуција и веруваме дека замрзнатиот конфликт не е решение.

Одговарајќи на новинарски прашања, Мас истакна дека „не очекува дијалогот да продолжи само заради дијалогот, но дека сега се очекуваат некои конкретни резултати“. Германскиот министер, коментирајќи ги изјавите што доаѓаат од Приштина дека е потребно повторно поставување на дијалогот, рече дека нема потреба од тоа, додавајќи дека Германија го поддржува овој процес, ЕУ и Мирослав Лајчаку, кои посредуваат во дијалогот.

Претседателот на Србија, од своја страна, додаде дека „Србија ќе инсистира на исполнување на сите обврски од Бриселскиот договор.

Добар дел од презентацијата по состанокот помеѓу Хајко Маас и Александар Вучиќ беше посветен на прашањето за вакцинирање. Хајко Маас истакна дека „ова е моментот кога можеме да видиме колку е успешна Србија во вакцинирањето на населението“, што интензивно се следи во ЕУ. „Колку сме поуспешни во вакцинацијата, толку полесно ќе се вратиме во нормален живот“, рече германскиот министер за надворешни работи.

Мас рече дека наскоро ќе има повеќе вакцини и дека ова и овозможило на Европската унија да дистрибуира 651 000 вакцини и на Западен Балкан. Ова исто така служи за надминување на економските и социјалните последици, додаде Мас и истакна дека „во овој поглед, ЕУ подготви пакет помош за регионот вреден 12 милијарди евра“.

Одговарајќи на новинарско прашање, дали Србија сега има вишок вакцини и дали ќе им ги даде на другите, Александар Вучиќ истакна дека Србија досега му помагала на регионот со околу 200 000 вакцини, дека во Србија нема ред за чекање беше вакцинирани, но секој што сака може да оди веднаш и да ја вакцинира.

Пред средбата со претседателот на Србија, Хајко Мас разговараше и со српскиот министер за надворешни работи, Никола Селаковиќ, соопшти српското Министерство за надворешни работи, Мас изрази задоволство од неговата прва официјална посета на Србија и од фактот што таа се одвива по повод отворањето на новата зграда на германската амбасада во Белград.

Селаковиќ изјави дека Германија е еден од најважните економски партнери на Србија и еден од најголемите инвеститори во српската економија и дека српската страна е заинтересирана за продлабочување на економската соработка. Во оваа пригода се дискутираше и за следниот самит на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 8 јуни. Соговорниците покажаа интерес за што повеќе проекти и конкретни активности во рамките на оваа иницијатива.

За време на свеченото отворање на новата зграда на германската амбасада во Белград, германскиот министер за надворешни работи истакна дека модерната зграда е симбол на односите меѓу двете земји, истакнувајќи дека Германија е најголемиот билатерален трговски партнер на Србија и дека германските компании инвестирале големи во Србија. Развојната соработка во Србија се интензивира и преку неа се инвестирани две милијарди евра во Србија.

Хајко Мас се осврна и на настаните од минатото. Тој рече дека на 6 април се одбележуваат 80 години од нацистичкото бомбардирање на Белград, во кое беа убиени илјадници луѓе, а градот беше уништен: еврејскиот живот во Србија. Ние сме свесни за сериозните злосторства извршени на територијата на Србија и никогаш нема да го заборавиме тоа. „Германската влада има посебна одговорност да го зачува сеќавањето на сè што се случи тогаш, а пред сè на споменот на жртвите“, рече германскиот министер за надворешни работи.

Тој рече дека одговорот на овој мрачен дел од историјата е евроинтеграцијата: „Европската интеграција донесе мир и просперитет.“

Видео на денот