Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

-Тоа ќе го сметаме за прекршување на прекинот на огнот и сите авиони ќе бидат под итно уништени. И тоа е нашето последно предупредување, додаде тој.

Командантот на Либиската национална армија (ЛНА), генералот Калифа Хафтар соопшти дека вовел забрана како за воената, така и за цивилната авијација на единствениот меѓународен аеродром во главниот град Триполи – „Митига”, заканувајќи се со соборување на секој што ќе ја прекрши забраната, изјави вечерва официјалниот претставник на вооружените сили, Ахмед Мисмари, цитиран од Тасс.

Тој конкретно посочи дека Армијата почнува да го спроведува претходно договорениот план за воведување зона за забранети летови од Гарјан и југоисточно од Тархуна, до брегот на Триполи, што го вклучува и аеродромот во престолнината, како и воено-воздухопловната база што таму се наоѓа.

-Областа Митига е затворена воена зона, така што користењето на аеродромот од кој и да е цивилен или воен авион, независно од неговата припадност или сопственост, е строго забрането, рече Мисмари.

Прочитајте и...  Змејковски за „27 април“: Само еднаш присуствував на протестите „За заедничка Македонија“, со Ристовски и Јанакиески не сум имал контакт

-Тоа ќе го сметаме за прекршување на прекинот на огнот и сите авиони ќе бидат под итно уништени. И тоа е нашето последно предупредување, додаде тој.

„Митига” се претвори во полигон на турските војници за напади врз ЛНА, како и транзитен пункт преку кој борците се транспортираат до другите региони на Либија, вклучувајќи ја и терористичката група Исламска држава.

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Европската агенција за лекови го одобри дексаметазонот за лекување на коронавирусот

Николовски: Во борбата против корупцијата никој не смее да биде заштитен

Маријана Митровска

Нови рестрикции во Мадрид: Ограничен пристап до паркови и јавни места, како и собири до шест лица

Жителите на Шуто Оризари вечерва останаа без вода

Слободен печат

Детали за убиството во Загреб: Човекот кој го уби својот брат, ја убил и нивната мајка!

Децата во Канада ќе се тестираат со ново физиолошко средство за плакнење на грлото

Слободен печат