7 C
Скопје

Гвардиола со Сити не може подалеку од четвртфиналето во ЛШ!

Шпанскиот менаџер изненадувачки не успеал да ја помине четвртфината фаза во Лигата на шампионите со Манчестер сити. Пеп Гвардиола седна на клупата на „граѓаните“ во 2016 година и за четири сезони најдобар успех досега му е само пласманот во четвртфиналето.

Во овој дел од натпреварувањето испадна трипати, додека еднаш беше елиминиран во осминафиналето. Во првата сезона во осминафиналниот двомеч загуби од Монако, на првиот дуел Сити триумфираше со 5:3, а Французите на реваншот со 3:1 и благодарение на повеќе постигнати голови на гости се пласираа во следната фаза.

Потоа, во 2018 година во четвртфиналето со вкупен резултат 5:1 клубот од „Етихад“ беше надигран од Ливерпул, а повторно поради поголем број на постигнати голови на гости лани беше елиминиран овојпат од Тотенхем.

Прочитајте и...  Навивачите на Реал го најдоа „виновникот“ за лошата сезона!

Годинава поради ситуацијата со Ковид-19 УЕФА одлучи да се игра само еден натпревар со организирање завршен турнир „Фајнал-ејт“ во Португалија. Сити според многумина ја имаше фаворитската улога во Лисабон, но на крајот загуби од Лион (1:3).

Претходно со Баерн Минхен три години (2014-2016) по ред доаѓаше до полуфиналето, а таму подобри беа шпанските клубови Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид.

Лион не се шегува, го елиминираше и Манчестер сити! (ВИДЕО)

Поврзани вести

Нејмар останува во ПСЖ само доколку дојде Меси!?

Слободен печат

Ристовски би можел да ја продолжи кариерата во Русија!

Слободен печат

Навивачите на Реал го најдоа „виновникот“ за лошата сезона!

Слободен печат

Македонецот на „Стемфорд Бриџ“: Алиоски не се плаши од Челси!

Слободен печат

МЗТ Скопје и Работнички ќе играат во Бања Лука!

Слободен печат

Сејдини: Приоритет до билетите за следење на ЕП да имаат сите медицински лица!

Слободен печат

Остави Коментар