Гвардиола се „откажа“ од титулата, Сити не може против најдобрите!

Менаџерот на Манчестер сити вели дека неговата екипа во овој момент не може рамноправно да се натпреварува со најдобрите европски клубови и дека мора да ја прифати реалноста.

„Граѓаните“ на својот „Етихад“ во градското дерби загубија со резултат 1:2 од Манчестер јунајтед и моментно во трката за шампионската титула во Премиер лигата заостануваат дури 14 бодови зад водечкиот Ливерпул.

– Мораме да напредуваме, да ја прифатиме реалноста и да гледаме само напред. Манчестер јунајтед има квалитет да се брани, квалитет да напаѓа на контри, и тоа исто така мора да се прифати. Тоа е ниво со кој се сретнуваме против Ливерпул, Манчестер јунајтед, Барселона, Реал Мадрид, Јувентус. Тие се екипи против кои мораме да играме, но реалноста можеби во овој момент е што не можеме да бидеме рамноправни со нив – рече Гвардиола, а пренесува „Би-Би-Си“ (BBC).

Прочитајте и...  Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!
фото:твитер

Сити минатата сезона ја освои „тројната круна“, ја одбрани титулата, но оваа полусезона веќе е поразен на четири натпревари. Во сезоната 2017/2018 беше премиерлигашки шампион со рекордни 100 бодови, а во четвртфиналето на ЛШ загуби од Ливерпул.

Во истата фаза лани во Лигата на шампионите загуби од Тотенхем, но стана првиот англиски тим кој во иста сезона ги освои Премиер лигата, ФА купот и Лига купот.

И покрај променливите играи, Сити се пласираше оваа сезона во ЛШ во нокаут фазата, во пресрет на последниот меч од групната фаза в среда против Динамо Загреб.

– Заостануваме 14 бодови поради грешките кои ги направивме, поради квалитетот на нашите противници и особено поради нештата кои не можеме да ги контролираме. Тоа е реалноста, но мораме да продолжиме. Имаме и други натпреварувања, да се бориме во другите мечеви. Не размислуваме за освојување на ЛШ, не размислувам околу тоа колку бодови ни се потребни или колку останатите треба да загубат. Размислуваме само како да триумфираме на секој дуел – додаде менаџерот на Манчестер сити.

Прочитајте и...  У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Прочитај повеќе

Адетокумбо ја доби казната поради ударот со глава! (ВИДЕО)

Слободен печат

Игњатов и Омерагиќ го заменија Вардар со хрватскиот великан Хајдук

Слободен печат

Одобрена атлетската манифестација „Охрид трчаТ“

Слободен печат

Официјално: Ѓоковиќ ќе игра на „УС Опен“!

Слободен печат

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат