15 C
Скопје

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!

Манчестер сити успеа да обезбеди пласман во полуфиналето во Лигата на шампионите откако со две победи го елиминираше составот на Борусија Дортмунд.

Како и првиот дуел на „Етихад“, така и на реваншот во Дортмунд играчите на Пеп Гвардиола триумфираа со ист резултат 2:1 и со вкупни 4:2 се најдоа во следната фаза. А таму „граѓаните“ ќе ги одмерат силите против ПСЖ, додека Реал Мадрид ќе се соочи со Челси.

Според светските обложувалници моментно најголем фаворит за освојување на трофејот сезонава во ЛШ е Манчестер сити. Според „bwin“, Манчестер сити има најголеми шанси да стигне до трофејот, односно има квота 2,40, следува ПСЖ (4,00), па Реал Мадрид (4,50) и како „аутсајдер“ Челси (5,50).

Да додадеме уште дека за Гвардиола ова е осми пласман во полуфиналето на ЛШ, и на тој се израмни со рекордот на својот голем ривал, но и пријател Жозе Мурињо.

И двајцата имаат по две титули шампион, Мурињо во 2004 година беше најдобар со Порто, а шест години подоцна славеше со Интер. Гвардиола своите две титули ги освои со екипата на Барселона во 2009 и 2011 година.

Поврзани вести

Тухел: Заслуживме да победиме и да играме во финалето

Слободен печат

По осми пат екипи од иста држава ќе играат во финалето на ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Англиско финале во ЛШ, Челси си закажа дуел за трофејот со Манчестер сити

Слободен печат

Финалето во ЛШ ќе се игра пред 25.000 гледачи?

Слободен печат

УЕФА подготвува казни за одметниците:  Две години без ЛШ за екипите кои нема да ја напуштат Суперлигата

Слободен печат

Солскјер ја смирува тензијата: Сопствениците лично ми се извинија

Слободен печат

Остави Коментар