Гвардиола нема дилеми, Мурињо е еден од најдобрите во историјата - Слободен печат

Гвардиола нема дилеми, Мурињо е еден од најдобрите во историјата

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардила без сомнение е еден од најдобрите тренери во историјата на фудбалот. Сепак, тренерот кој има освоено дурио 28 трофеи за 11 години, е неверојатно скромен и не се смета за најдобар тренер на сите времиња.

– Не. Не сум најдобар тренер на сите времиња. Најдобар тренер е тој што ќе ја смени фудбалската култура. Ариго Саки го направи тоа во Италија, Јохан Кројф го стори истото во Барселона, Алекс Фергусон го издигна Манчестер јунајтед на едно ново ниво. Жозе Мурињо освојувашер титули во неколку шампионати. Верувам дека сум дел од таа група, но да кажам дека сум најдобар, тоа нема да го слушнете од мене. Освоив 28 трофеи во 11 години, но не е се до титулите – вели Гвардиола.

Пеп Гвардиола со новото видео кој се појави на интернет покажа уште еднаш колку е посветен на фудбалот. Станува збор за видео од соблекувалната на Сити пред натпревар или на полувреме во кое тој на своите фудбалери им објаснува што треба да работат, како да се движат и како да ја пренесуваат топката.

Гвардиола толку се трудеше да им објасни на своите фудбалери, што постојано гестикулираше, трчаше по соблекувалната за подобро да им објасни како треба да работат за да креираат слободен простор на противничката половина.

Прочитај повеќе

Победничко деби на Кике Сетиен на клупата на Барса (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо и донесе триумф на „старата дама“ над Парма (ВИДЕО)

Слободен печат

Животниот пат на Конор Мекгрегор: Од водоинсталатер до мултимионер и планетарна ѕвезда

Слободен печат

Федерер си игра криенка со својот тим во Мелбурн (ВИДЕО)

Слободен печат

Петти гол за Пандев сезонава, недоволен за триумф над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандинавското дерби и припадна на Норвешка

Слободен печат

Остави Коментар

17 − two =

Прочитај повеќе

Ливерпул маршира кон титулата, падна и Јунајтед

Слободен печат

Ова е фер плеј: Намерно промаши празен гол откако виде повреден противник (ВИДЕО)

Слободен печат

Шаповалов не сака да ризикува: Доколку има чад, нема да играм во Мелбурн

Слободен печат

Ѓоковиќ на еден ден пред стартот на Австралија Опен остана без важен член од тимот

Слободен печат

Кикс на Интер, Милан со пресврт до бодовите (ВИДЕО)

Слободен печат

Хабиб нема да се бори со Мекгрегор за помалку од 100 милиони долари

Слободен печат