Гвардиола може да остане подолго во Сити

Пеп Гвардиола ја одраборува четвртата година како тренер на Манчерстер сити по што започнаа гласините дека идното лето ќе си замине од Англија. Гвардиола досега тренираше две екипи, Барселона и Баерн Минхен и во двата наврати седеше на клупата по четири години, а како образложение за тоа му беше дека по одреден период доаѓа до заситување од работа во еден тим.

Сепак, последните шпекулации дека ќе го напушти Манчестер сити го налутија Пеп.

– Како што кажав и претходно, се чувствувам одлично во овој клуб, но се зависи од резултати. Ајде да видиме што ќе се случи оваа година и идната. Отворен сум за соработка и да останам подолго во овој клуб – изјави Гвардиола.

Прочитајте и...  Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Неговата одлука дали останува или ќе побара нов предизвик не зависи само од него и резултати, туку и од други фактори.

– Сакам да ја видам реакцијата на своите фудбалери, на околината, на вработените во клубот. Не е работата јас да дојдам и да кажам дека сакам да останам. Сакам да вдам како работиме заедно, да видам дека моите фудбалери уживаат да работат заедно. Кога ќе почувствувам дека не е така, ќе разговарам со луѓето од клубот – вели шпанскиот тренер.

Прочитај повеќе

Адетокумбо ја доби казната поради ударот со глава! (ВИДЕО)

Слободен печат

Игњатов и Омерагиќ го заменија Вардар со хрватскиот великан Хајдук

Слободен печат

Одобрена атлетската манифестација „Охрид трчаТ“

Слободен печат

Официјално: Ѓоковиќ ќе игра на „УС Опен“!

Слободен печат

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат