29 C
Скопје

Гвардиола ја откри тајната на успехот на Сити: Имаме многу пари

Екипата на Манчестер сити се наоѓа во одлична форма, лидер е во Премиер лигата, а по вчерашниот триумф над Борусија Менхенгладбах се наоѓа пред пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите.

Победата од 0:2 над германскиот тим беше 19. по ред во сите натпреварувања, и заедно со Баерн Минхен и ПСЖ се главните фаворити за триумф во Лигата на шампионите.
Одличните игри во последниот период беа доволна провокација за новинарите да го запрашаат Пеп Гвардиола која е тајната на успехот на неговиот тим?
– Тајната на успехот на Манчестер сити? Имаме многу пати – одговори Гвардиола кој објасдни дека парите се вложуваат во ангажман на добри фудбалери.
– Имаме многу пари да купиме неверојатни фудбалери, постојано победуваме поради парите и тоа е вистината. Без квалитетни фудбалери, невозможно е да се победуба. Но важна и е личноста на овие играчи. Тие се фантастични на теренот и имаат неверојатен однос надвор од него – открива менаџерот на Сити.

Поврзани вести

Фудбалерките во Холандија може да играат за аматерски машки екипи

Слободен печат

„Марка“: Пандев е лидерот, Македонија како „Пепелашка“ на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ лут кон главниот судија, уште колку сакаш да се игра?

Слободен печат

Спортските натпревари и понатаму ќе се организираат без присуство на публика

Слободен печат

Братска љубов: Шалке и Вардар заедно испаднаа, заедно посилни ќе се вратат!

Слободен печат

Ѓоковиќ брутално искрен: Доаѓаат промени, младите ќе ме симнат од тронот

Слободен печат

Остави Коментар