Гвардиола има 100 милиони причини да остане во Сити

Манчестер сити сезонава успеа да го направи тоа што со децении на ниту една англиска екипа не и успеало, да триумфира во сите три натпреварувања, Премиер лигата, ФА Купот и Лига Купот. Клучен за успехот на „граѓаните“ е менаџерот Пеп Гвардиола, за кого челниците на клубот подготвуваат понуда која не се одбива.

Според весникот „Сан“, Манчестер сити му нуди нов петгодишен договор на Гвардиола со кој ќе го направи најплатен тренер на денешницата, 100 милиони фунти за пет години.
Шпанецот и со сегашниот договор е меѓу најдоброплатените тренери со 15 милиони фунти годишна плата, но интересот на Јувентус, ги натера богатите газди на „граѓаните“ да го направат најдоброплатен тренер во светот.

Прочитајте и...  Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

– Останувам тука уште две години, доколку ме сакаат. Задоволен сум во Сити. Знам дека мојата работа ќе се оценува според тоа дали ќе ја освоиме Лигата на шампионите или не. Оваа година како и минатата испаднавме во четвртфиналето, ќе се обидеме да оствариме подобар резултат идната година – вели Гвардиола.

Пеп Гвардиола од 2016 година го предводи Манчестер сити и во трите години на клупата, тој освои две титули во Премиер лигата, еден ФА куп, два Лига купови и еден англиски Суперкуп.

Прочитај повеќе

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат

Бабунски „дрибла“ пелени, Македонецот наскоро на фудбалските терени! (ВИДЕО)

Слободен печат

Диего Лопез: Бреша е разочарана од Балотели!

Слободен печат

Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Фидан Коминовски

Официјално: Пет замени и во италијанската Серија А

Слободен печат