Гвардиола: Фудбалот понекогаш е суров

Екипата на Манчестер сити не успеа да се пласира во полуфиналето на ЛШ поради ВАР технологијата. Во победата од 4:3 над Тотенхем, прво во 73. минута беше признаен голот на Љоренте иако топката го удри во раката, но судијата Џунејт Чакир на видеоснимката не го виде тој момент и го призна голот. Потоа во 93. минута му го поништи голот на Рахим Стерлинг поради офсајд.

– Постигнавме гол, а ВАР технологијата го одработи остатокот. Дали тоа беше вистинска одлука?. Зборуваме за сантиметри, дадовме гол, но беше офсајд. Тоа беше сурово.
Во првата спорна ситуација, Љоренте играше со рака при постигнувањето на голот. Можеби судијата не ја погледна снимката од вистинскиот агол, а од друг агол тоа беше играње со рака – изјави Пеп Гвардиола, тренерот на Манчестер сити.

Својот гнев на ВАР технологијата го искажа и фудбалерот на Манчестер сити, Фернандињо, кој пред ТВ камерите кажа „Да ти е*ам ВАР технологијата“.

Прочитајте и...  ОФИЦИЈАЛНО: „Дерби“ Италија ќе се игра без гледачи

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат