Гвардиола е најбрзиот менаџер до 100 премиерлигашки победи (ФОТО+ВИДЕО)

Сити ја забележа 13. победа сезонава и е на еден бод зад второпласираниот Лестер, а дури 14 помалку зад водечкиот Ливерпул.

Манчестер сити во последниот меч од неделната програма во 20. коло од најсилната англиска фудбалска лига пред своите навивачи со 2:0 го совлада Шефилд јунајтед.

Немаше голови во првото полувреме, но затоа во второто домаќините реализираа два, првиот во 52. минута преку Агуеро по додавањето на Де Брујн.

Белгискиот интернационалец во 82. минута беше во улога на асистент, еден прекрасен удар после асистенцијата на Марез.

Шпанскиот менаџер Пеп Гвардиола кој ги води „граѓаните“ е најбрзиот менаџер во историјата со 100 премиерлигашки победи.

Овој учинок искусниот стратег го направи после 134 натпревари, потоа на втората позиција на оваа листа е Жозе Мурињо кој дојде до 100 победи после 142 мечеви.

Прочитајте и...  Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Сити ја забележа 13. победа сезонава и е на еден бод зад второпласираниот Лестер, а дури 14 помалку зад водечкиот Ливерпул.

Прочитај повеќе

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат

Денот кога Македонија славеше над Белорусија со мајсториите на Пандев и Спировски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македа: Сега не е приоритет двомечот против Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат