Гваидо не ја исклучува можноста за воена интервенција – Слободен печат
ВестиПланета

Гваидо не ја исклучува можноста за воена интервенција

Гваидо наведува дека во демонстрациите во Венецуела досега се убиени 171 човек.

Како што најави лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гваидо, военото решение во оваа држава за ставање на крај ка политичката криза и натаму е во игра.

Гваидо наведува дека во демонстрациите во Венецуела досега се убиени 171 човек.

Лидерот на опозицијата споменува неколку можни решенија на кризата во земјата. Едно од решенијата, според него, е воспоставување на воена транзиција, која целосно ќе доведе до слободни избори.

Тој процес, Гваидо го споредува со транзицискиот процес кој се случил во земјата кога во 1958 година од власт е симнат диктаторот Маркос Перез Хименес.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close