Гужва на Табановце: Стотина автомобили чекаат за влез во Србија

epa08246686 A Macedonian police officer wearing a face mask passes back the documents of a passenger crossing the Tabanovce Serbian - North Macedinian border near Kumanovo, Republic of North Macedonia, 25 February 2020. The Macedonian government decided to take stronger control on border crossing because of recent Coronavirus cases in Italy. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Утрово на граничниот премин „Табановце“ стотици автомобили чекаат влез во соседна Србија.

Самиот факт што денеска е неработен ден, а станува збор за петок (работен ден во соседна Србија) македонските граѓани го искористија за бесплатното вакцинирање во најблиските градови во Србија како Врање и Ниш.

Српските власти инаку најавија дека македонските граѓани ќе може да се вакцинираат без никакви документи што го олеснува процесот на вакцинација, ниту пак треба да чекаат термин.

Видео на денот