Гувернерката на Порторико прогласи вонредна состојба по земјотресот

Вонредната состојба е прогласена откако низа на земјотреси го погодија карипскиот остров, вклучувајќи и еден со јачина од 6,4 степени по Рихтеровата скала.

Гувернерката на Порторико, Ванда Васкез, прогласи вонредна состојба и ја активираше Националната гарда, пишува весникот „Нуево дија“, а пренесува „Б92“.

Вонредната состојба е прогласена откако низа на земјотреси го погодија карипскиот остров, вклучувајќи и еден со јачина од 6,4 степени по Рихтеровата скала.

Во земјотресите загина најмалку едно лице, прекинато е снабдувањето со струја на поголемиот дел од островот и нанесена е голема материјална штета, известија властите и медиумите, а пренесе „Ројтерс“.

Според локалните медиуми, загинало едно 73-годишно лице кога врз него се срушил ѕид.

Васкез рече дека сите компании во јавниот сектор, освен оние кои работат со итни услуги, денес ќе бидат затворени и дека итните планови се спроведуваат.

Прочитајте и...  Договорот од Преспа историски или не?

Порторико беше погоден од серија на земјотреси во последните денови, а во земјотресот со јачина од 5,8 степени по Рихтер кој го погоди островот вчера, немаше жртви, но беа оштетени повеќе куќи на јужниот брег.

– Сакаме сите да бидат безбедни. Поради тоа денес запира работата во јавниот сектор, за да можете да бидете со семејствата и да ги спроведувате плановите за вонредни ситуации – напиша Васкез на Твитер.

Прочитај повеќе

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат

Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15. минути

Слободен печат

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги измисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Слободен печат

Главно жариште на ковид-19 во Европа: Мадрид е првата европска престолнина што повторно оди во карантин

Слободен печат