Гутереш загрижен за Боливија, повикува на воздржаност - Слободен печат

Гутереш загрижен за Боливија, повикува на воздржаност

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш одлучи дипломатот Жан Арно да го испрати за личен пратеник во Боливија, во обид да ги поддржи напорите за изнаоѓање мирно решение за политичката криза во земјата.
Портпаролот на ОН, Стефан Дижарик изјави дека пратеникот денеска ќе отпатува за Боливија.
Арно досега бил специјален претставник на ОН во Колумбија, Грузија, Авганистан, Буринди и Гватемала.

Дижарик кажа дека Гутереш „останува длабоко загрижен заради случувањата во Боливија” и дека „ го повторува апелот до сите Боливијци да се воздржат од насилство и да покажат крајна воздржаност”.

Портпаролот на ОН наведе дека пред именувањето на Арно биле одржани бројни консултации со различни страни.

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

seventeen − 17 =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат