Гутереш: Мора веднаш да престанат борбите помеѓу Израел и палестинските милитанти

EPA-EFE/MAXIM SHEMETOV / POOL

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека е неприфатливо што се уште трае конфликтот помеѓу израелските сили и милитантните групи, вклучително и Хамас.

Тој нагласи дека „борбите мора веднаш да престанат”.

– Длабоко сум шокиран од континуираното воздушно и артилериско бомбардирање од страна на израелските одбранбени сили врз Газа, потенцира Гутереш.

Според официјалните податоци, во нападите загинаа повеќе од 200 Палестинци, од кои 60 деца.

Видео на денот