Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени.

Вели дека се ќе биде уништено ако не се преземат итни чекори.

Гутереш повика на транзиција кон зелена економија и додаде дека светот ќе пропадне доколку големите загадувачи не се придружат на меѓународните напори кон решавање на тој проблем.

Прочитајте и...  Спасовски: Нема да ги одложуваме манифестациите, ќе ги следиме препораките на Кризниот штаб

Прочитај повеќе

Нови случаи со корнавирус во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза

Слободен печат

Стјуардеса која работела на летови меѓу Сеул и Лос Анџелес е позитивна на коронавирус

Слободен печат

Апел до сите граѓани кои допатувале од ризичните земји, да не одат на работа и во училишта

Слободен печат

Мијалков: За случајот „Монструм“ беа ангажирани сите ресурси на УБК и БЈБ

Слободен печат

Одложено рочиштето за „Рекет“, двајца сведоци не се појавија во судот

Филипче: Испитуваме уште еден можен нов случај на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Општина Карпош повика да се пријават штетите од вчерашното невреме

Слободен печат

Носење заштитни маски во Белгија не е легално

Слободен печат

Откорнат покривот на средното хемиско училиште (ФОТО)

Слободен печат

РЕГИОНОТ ИЗНЕНАДЕН: Србија и БиХ синоќа завеани во снег (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Граѓаните индиректни жртви во директната мала „војна“ помеѓу телевизиите и кабловските оператори

Слободен печат

И покрај појавата на евроскептицизмот – ЕУ останува главен сојузник во очите на граѓаните

Слободен печат