Гутереш: Изготвување на нов устав на Сирија е чекор кон мирот

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека првиот состанок на комитетот за нацрт новиот устав на Сирија утре во Женева претставува „единствена можност” за мир.

Тој наведе дека очекува комитетот, кој брои 150 членови, меѓу кои и претставници на сириската Влада, опозицијата и цивилното општество, ќе работи „во добра вера”.

Значителното ангажирање на членовите на комитетот мора да биде проследено со прекин на непријателствата во цела Сирија.

Инсистирањата на ОН да се разговара за завршување на осумгодишната војна во Сирија не даде резултати.

Прочитајте и...  Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат