Гутереш бара итно смирување на тензиите во североисточна Сирија

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска апелираше за итно смирување на тензиите предизвикани од турската офанзива во североисточна Сирија.

Портпаролот на Гутереш, Стефан Дижарик истакна дека генералниот секретар на ОН побарал од сите страни да ги решат своите разлики по мирен пат.

Гутереш изразил и „сериозна загриженост” поради последиците од евентуалното ненамерно ослободување на борците на екстремистичката Исламска држава, како резултат на воените операции.

Дижарик посочи и дека шестдневните борби „резултираа со голем број цивилни жртви и раселување на најмалку 160.000 цивили.

Тој додаде дека „секоја воена операција мора во целост да го почитува меѓународното право” и да бидат заштитени цивилите и цивилната инфраструктура.

Прочитајте и...  Лукаревска: СДСМ не копа ровови, туку гради мостови, патишта и врски меѓу луѓето

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат