Гутереш бара итно смирување на тензиите во североисточна Сирија - Слободен печат

Гутереш бара итно смирување на тензиите во североисточна Сирија

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска апелираше за итно смирување на тензиите предизвикани од турската офанзива во североисточна Сирија.

Портпаролот на Гутереш, Стефан Дижарик истакна дека генералниот секретар на ОН побарал од сите страни да ги решат своите разлики по мирен пат.

Гутереш изразил и „сериозна загриженост” поради последиците од евентуалното ненамерно ослободување на борците на екстремистичката Исламска држава, како резултат на воените операции.

Дижарик посочи и дека шестдневните борби „резултираа со голем број цивилни жртви и раселување на најмалку 160.000 цивили.

Тој додаде дека „секоја воена операција мора во целост да го почитува меѓународното право” и да бидат заштитени цивилите и цивилната инфраструктура.

Прочитај повеќе

54 отсто од граѓаните го подржуваат членството на Србија во ЕУ

МИА Агенција

Почнува изградба на нов кружен тек во Општина Чаир

МИА Агенција

Државата еднострано ќе ги укинува договорите за концесија на рудниците, ако оцени дека е загрозено здравјето на граѓаните

Костадинов: Добрата страна е што предметите на СЈО ќе имаат извесност

Слободен печат

Манчевски: Ги направивме првите клучни чекори за унапредување на дигиталните вештини

Слободен печат

Што правеше посрамениот австриски политичар Штрахе во Белград (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

eight + 13 =

Прочитај повеќе

Шилегов: Најголем увозник на отпад е Макстил

Иран именуваше жена за амбасадор во Данска

Слободен печат

Царовска: Пробниот процес за дуално образование дава резултати, тестирани вкупно 135 ученици

Слободен печат

Уставниот суд не поведе постапка за амнестијата за „27 април”

МИА Агенција

Владата на Санчез побара од Парламентот по итна постапка да го ратификува Протоколот за НАТО

Слободен печат

Димковски: Во наредните денови во целост ќе заврши откупот на тутунот

Слободен печат