Густ снег и обилни дождови ја парализираа Австрија, евакуација на населението во повеќе региони

Поради обилен снег и дожд денес се затворени училиштата и повеќе патишта во одредени делови на Австрија. Пожарникарите успеаја да спасат две жени чии домови се уништени во одрони во близина на Салцбург, за потоа тие да бидат хоспитализирани.

Повеќе од 30 луѓе се евакуирани од своите домови во покраината Штаерска поради стравувања за лизгање на земјиштето, а жители на петнаесет згради во Корушка се евакуирани поради можност за излевање на реката Гурк.

Утринава две илјади домови во источен Тирол останаа без струја, пренесе „Дојче веле“.

На италијанската страна, во јужен Тирол владее хаос, а Венеција и понатаму е под вода по големите поплави.

Снегот во Австрија започна да паѓа минатата недела, но неговиот интензитет се засили за време на викендот. Во Франција снежната бура веќе однесе еден живот, а во Велика Британија исто така се забележани поголеми поплави.

Прочитајте и...  Почнува Богородичниот пост

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат