Ѓумбирот и слабеењето, еве како ги топи мастите

Ѓумбирот е препорачлив во секоја диета, значително помага за намалување на телесната тежина, делува како уништувач на масните наслаги, но сепак тоа не е волшебно апче за слабеење и иако се познати неговите позитивни страни, треба да се внимава во која количина дневно го употребуваме, но и дали правилно го употребуваме за да имаме ефект.

Како ѓумбирот ни помага да ослабнеме?

Ѓумбирот е вазодилататор, што значи дека помага да се зголеми дијаметарот на малите артерии и ја подобрува циркулацијата на крвта. Зголемување на протокот на крвта и циркулацијата обично доведува до мал пораст на температурата на телото, наречен термогеничен ефект, кој пак го забрзува метаболизмот и согорува повеќе калории. Ваквите студии се докажани. Докажано е и дека ѓумбирот помага за намалување на холестеролот, дека е природен уништувач на мастите и дека го подобрува варењето на храната.

Прочитајте и...  Виц на денот - Ноќевање

Оттука е неспорна неговата употреба и препорака во секоја диета. Но дали правилно знаеме да го употребуваме за да помогнеме во процесот на слабеење?

Колку често треба да го употребуваме при диета?

Со оглед на тоа дека не станува збор за волшебно апче за слабеење, за да ги почувствуваме ефектите од ѓумбирот за ваквата цел, треба да го користиме секојдневно недела-две, па и цел месец. Уште по првите употреби ќе забележиме намалување на апетитот и зголемување на енергијата. Значи само секојдневната употреба на ѓумбир во диетниот режим ќе даде позитивни резултати. И тоа во точно дефинирани количини, за кои ќе прочитате подолу во текстот.

Како да го употребуваме?

Најдобро е да се користи свеж ѓумбир, односно корен од ѓумбир. Се отстранува кората, коренот се ренда, и потоа се додава во свежо цеден сок од лимон (наутро) или се наросува на свежата салата (на пладне). Пожелно е да се избегнува неговата употреба навечер, бидејќи може да предизвика несоница или блага вознемиреност.

Прочитајте и...  Најголемите осудувачи се кријат во овие 2 хороскопски знаци

За оние кои не можат да го поднесат лутиот вкус, препорачлив е прашок од ѓумбир, пред чајот од ѓумбир. Пазарот е полн со најразлични производители на вакви чаеви, а некои од нив имаат и сомнителен квалитет.

Прашокот од ѓумбир е се употребува како зачин, како додаток не само во салатата туку дури и во печеното месо, па и во цедените сокови. Но за ефективна поддршка на диетата, од него треба да се употребуваат 2 лажици дневно.

Која количина на ѓумбир е совршена при диета?

Децата на возраст до 10 години не смеат да користат во исхраната повеќе од 2 милиграма корен од ѓумбир на ден.

Возрасните, без разлика на гојазноста, треба да го лимитираат внесот на ѓумбир на максимум 4 грама дневно. Медикал Мериленд Центарот кој го спроведе ова истражување тврди дека поголема доза од 4 грама дневно може да предизвика тахикардии и вознемиреност.

Прочитајте и...  Зборови за Кљок од Сани: Неговата фризерница ќе остане синоним за авангарда

За бремените жени препорачлива здрава доза е 1 грам дневно, според Здравствениот универзитет Мичиген. И докторите од Медикал Мериленд Центарот даваат иста препорака, велејќи дека кога се трудниците во прашање, најсоодветна и здрава доза би била по 250 милиграми четири пати во денот.

Користењето на ѓумбирот во диетите треба да го заборават сите оние кои имаат срчеви и крвни заболувања и диабетес.

Прочитај повеќе

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат

Цел свет ги гледа овие видеа: Ги собира бројките од часовникот и добива неверојатен број, секогаш истиот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите осудувачи се кријат во овие 2 хороскопски знаци

Слободен печат