„Гугл" тврди дека постигнале квантна надмоќ - Слободен печат

„Гугл” тврди дека постигнале квантна надмоќ

Гугл тврди дека го изградиле првиот квантен компјутер за пресметување и решавање проблеми над можностите на најмоќните денешни суперкомпјутери, објави „Фајненшл Тајмс”.

Извештајот на истражувачите на Гугл, кратко објавен на веб-страницата НАСА, а потоа отстранет, тврди дека нивниот процесор за три минути и 20 секунди  бил во можност да ги изврши пресметките за кои на најнапредниот класичен компјутер му требаат приближно 10.000 години.

Истражувачите велат дека тоа значи „квантна супериорност” кога квантните компјутери вршат пресметки што претходно биле невозможни.

„Ова драматично забрзување над сите познати класични алгоритми овозможува експериментална реализација на квантната супериорност. Колку што знаеме, овој експеримент означува прва пресметка што може да се изврши само од квантен процесор”.

Како што се наведува, системот може да изврши само една високо-технолошка пресметка, но потребни се многу години да се користат квантни машини за решавање практични проблеми.

За разлика од основните бинарни елементи на класичните компјутери, или битовите што претставуваат нули или единици, квантните битови или кубити можат да ги претставуваат и двете во исто време.

Со поврзување на кубитите, квантните компјутери истовремено можат да обработуваат огромни количини информации, додека традиционалните компјутери мораат тоа да го работат секвенцијално.

Прочитај повеќе

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Остави Коментар

eight + thirteen =

Прочитај повеќе

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков

Емили Ратајковски со провокативни фотографии во пар (ФОТО)

Слободен печат