Гуаидо: Диктаторското владеење ја уби можноста за разговори со Мадуро

Гуаидо, самопрогласен привремен претседател на Венецуела, но поддржан од поголемиот дел од меѓународната заедница, се наоѓа на европска турнеја, со што директно се спротивстави на забраната за патување и ризикувајќи да заврши во затвор.

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо денеска ја отфрли можноста да учествува во разговори со претседателот Николас Мадуро, откако шефот на таа држава повика на дијалог со САД. На барањето на Венецуела одговори американскиот државен секретар Мајк Помпео кој рече дека преговори нема да има доколку Мадуро не се повлече од власт.

Гуаидо, исто така отфрли можност за преговори, оценувајќи дека „диктаторскиот начин на владеење ја убил таа прилика”.

– Се обидовме да разговараме, нудејќи многу едноставно решение – навистина чесни избори. Диктатурата ја блокираше таа можност, како и многупати претходно, изјави Гуаидо во интервју за Си Ен Ен. Тој го обвини Мадуро за катастрофата и хуманитарната вонредна состојба во земјата, како и за кршењето на човековите права и корупцијата.

Прочитајте и...  Заев: Во шестата изборна единица победници ќе бидат СДСМ и Беса

Гуаидо, самопрогласен привремен претседател на Венецуела, но поддржан од поголемиот дел од меѓународната заедница, се наоѓа на европска турнеја, со што директно се спротивстави на забраната за патување и ризикувајќи да заврши во затвор. За време на посетата, Гуаидо ги повика европските и американските лидери да престанат да го купуваат венецуелското „крваво злато”, со кое, како што тврди, се финансира режимот на Мадуро и групите кои му се лојални.

Гуаидо вчера имаше средба со британскиот премиер Борис Џонсон, а утре ќе отпатува во давос, каде се надева дека на маргините на Светскиот економски форум би можел да има средба со американскиот претседател Доналд Трамп.

Прочитај повеќе

Грчко вето во НАТО за заедничкото соопштение за поддршката на Турција

Слободен печат

Петровиќ: Економските бенефити се само дел од придобивките кои ги носи членството во НАТО

МИА Агенција

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Слободен печат

Ким: Последиците ќе бидат сериозни доколку вирусот се прошири

Слободен печат

Ердоган тврди дека 18.000 бегалци ја минале границата кон Грција

Слободен печат

Регистрирани уште девет жртви на коронаворусот во Иран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пецас: Спречени беа над 4.000 нелегални влегувања во Грција

Слободен печат

Антикорупциска и препорача на Владата да ја преиспита одлуката за именувањето на Хасани за директор на Финансиска полиција

Слободен печат

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во Северна Италија

Слободен печат

Иранскиот пратеникот кој беше заразен со коронавирус почина

Трамп е подготвен на разговори за контрола на вооружувањето

Слободен печат

Забрчанец: Не го чепкајте Груевски, тој е на Мицкоски!

Слободен печат