8 C
Скопје

Грузија ќе одржи парламентарни избори на 31 октомври

Грузискиот претседател Саломе Зурабишвили издаде указ за одржување парламентарни избори во земјата на 31 октомври.

“Парламентарните избори во нашата земја ќе се одржат на 31 октомври, како што е предвидено со нашиот Устав. Сакам да се обратам кон нашето општество и да повикам овие два месеци пред изборите да бидат мирни”, се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот.

Заедно со назначувањето на датум на изборите, од денеска во Грузија официјално започна предизборната кампања.

Согласно Уставот, следните парламентарни избори ќе се одржат последната сабота во октомври, во годината на изминување на мандатот на претходниот парламент.

Грузискиот парламент со 150 члена ќе биде избран во 2020 година под мешан систем: 30 според мнозинскиот систем и 120 според пропорционалниот систем. Во мнозинска изборна единица, ќе победи кандидатот со повеќе од 50 отсто од гласовите. Ако ниту еден од кандидатите не може да го стори тоа, се оди во втор круг. Цензусот за влез на партиите во парламентот ќе биде 1 отсто, а за блоковите – колку што е бројот на субјекти што влегуваат во коалиција.

Прочитајте и...  Нуредини: Обезбедени се средства за изградба на фекална канализација во Теарце

Поврзани вести

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Мислел дека е НЛО: Вперил ласер во полициски хеликоптер и доби шест месеци затвор

Слободен печат

Вооружени лица киднапирале 317 ученички во Нигерија

Слободен печат

Кампања во Мексико: Сиромашните граѓани се приоритетни за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Филипче: Состојбата на доктор Јота е сериозна, но и стабилна во моментот

Слободен печат

Како пропадна криминалниот план на Дарко Елез и Веља Невоља да го формираат најопасниот клан во Србија

Слободен печат

Остави Коментар