22 C
Скопје

Груби: Ви посакувам среќен Божиќ и посакувам овој празник да ве најде во добро здравје и благосостојба

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби преку честитка им посака среќен Божик на сите православни верници.

-Дозволете ми, во име на сите нас во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците и од мое лично име, да ви посакам среќен Божик и добро здравје и благосостојба на сите вас и на вашите семејства, стои во честитката.

Груби наведува дека верските празници не потсетуваат на тоа колку сме благословени за нашиот
верски соживот, кој што е една моќна основа за нашето општество.

-Одбележувањето на ваквите верски празници не мотивира за поголема посветеност и остварувањето на еден подобар живот за сите нас заедно кои живееме на оваа поднебје. Посакувајќи се најдобро за вас и вашите семејства, во духот на овој голем празник, ние веќе го градиме нашето општество преку заеднички цели за добар соживот и за општество без предрасуди. Ви посакувам среќен Божиќ и посакувам овој празник да ве најде во добро здравје и благосостојба, стои во честитката од првиот вицепремиер Груби.

Поврзани вести

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Заев: Секој има право да побара ново судење доколку има нови докази и аргументи

Слободен печат

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Слободен печат

Бектеши – Џентолини: Имплементацијата на Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан е клучот за пост-ковид заздравување на економијата

Слободен печат

Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Остави Коментар