Груби: Убедени сме дека законите и одлуките ќе се донесат пред распуштање на Собранието - Слободен печат

Груби: Убедени сме дека законите и одлуките ќе се донесат пред распуштање на Собранието

Пратеникот Артан Групи, порача дека изборите се договорени и политичка непредвидливост, од која било страна, е несериозна и неодржлива за земјава.

По вчерашните случувања во Собранието, реагираа и од коалицискиот партнер во власта, ДУИ.

Пратеникот Артан Групи, порача дека изборите се договорени и политичка непредвидливост, од која било страна, е несериозна и неодржлива за земјава.

-ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици како и Преспанскиот, Охридскиот и добрососедскиот договор. Ние сме убедени дека законите и одлуките ќе се донесат пред распуштање на Собранието. Предвремените избори беа консензуално договорени кај Претседателот Пендаровски и политичката непредвидливост од било која страна е несериозна и неодржлива за нашата земја- напиша Груби на својот Фејсбук.

Прочитајте и...  Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Прочитај повеќе

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Слободен печат

Николовски: Одиме на фер и демократски предвремени парламентарни избори

Слободен печат

Запленети 100 килограми кокаин во Данска, уапсени 27 лица

Слободен печат

ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

Слободен печат

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

дваесет − 15 =

Прочитај повеќе

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат