-6.1 C
Скопје

Груби и унгарскиот амбасадор Дукс се надеваат дека ќе ги надминеме отворените прашања со Бугарија

Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и унгарскиот амбасадор во земјава Ласло Дукс денеска оствариле средба на која изразиле надеж дека за време на германското претседавање со Европската унија, Северна Македонија ќе ги надмине отворените прашања со Бугарија и ќе го продолжи процесот на интеграција кон ЕУ.

Од Кабинетот на вицепремиерот информираат дека Груби истакнал дека соработката со земјите членки на Унијата останува приоритет за Владата и оти очекува поддршка од Унгарија за време на првата меѓувладина конференција со Европската Унија.

Груби во разговорот со унгарскиот амбасадор посочил и дека неселективната правда и владеењето на правото во земјава ќе се постигнат само преку целосна транспареност и преку ветинг на носителите на јавни функции, судии и обвинители.

Прочитајте и...  Објавена книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век"

Двајцата соговорници разговорале и за мерките што двете држави ги преземаат во врска со здравствената и економската криза предизвикана од ковид -19, како и за начините како да се закрепне оваа ситуација.

 

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар