Груби – Ангелов: Конструктивен и интензивен дијалог помеѓу Скопје и Софија

Фото: Фејсбук, Артан Груби

Северна Македонија и Република Бугарија ќе продолжат посветено да го имплементираат Договорот за добрососедство и да ја зајакнат соработката помеѓу двете земји во позитивна насока и со поголема волја за решавање на сите предизвици, истакнаа на денешнатра средба првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и бугарскиот абасадор, Ангел Ангелов.

Груби му се заблагодари на амбасадорот Ангелов за брзата интервенција на бугарските власти со цел целосно расветлување на трагичниот настан во кој животот го изгубија 45 патници од Северна Македонија, како и за третманот и укажаната грижа кон преживеаните.

– Брзото и успешно затварање на спорот меѓу двете земји беше една од дискутираните теми на оваа средба помеѓу Груби и Ангелов, со цел да се забрза процесот на интеграција на Република Северна Македонија во ЕУ, соопштија од Кабинетот на првиот вицепремиер.

Груби на средбата ја истакна посветеноста на Владата на стратешките цели – почитувањето на Договорот за добрососедство и Преспанскиот договор.

Груби и Ангелов, како што се наведува во соопштението, се согласија дека со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, Северна Македонија и Бугарија поставија одлични основи за добра соработка меѓу двете земји.

Извор: МИА

Видео на денот