Гризли уби кампер во Америка: Цел тим трага по мечката, стравуваат дека ќе нападне и други луѓе

Мечка
Мечка/илустрација фото: EPA-EFE/MYKOLA TYS

Утрово во западна Монтана гризли мечка нападна и уби едно лице во локалниот камп во близина на населеното место Овандо.

Според шерифот во округот Пауел, гризли мечката талкала во областа близу Овандо и се движела околу кампот, а нападот врз камперот се случил помеѓу 4.00 и 5.00 часот утрово.

– Мечката се појави и пред овој фатален напад, еден период ја снема, па сега повторно се врати, изјави шерифот Гејвин Роуслес.

Моментално е ангажиран цел тим составен од полицајци и експерти за диви животни сѐ со цел побргу да ја пронајдат мечката, потврдија официјалните лица.

Идентитетот на жртвата засега не е објавен, а деталните околности на нападот се испитуваат.

– Нашата главна грижа е благосостојбата на заедницата, а следниот чекор е пронаоѓање на мечката, соопшти локалната полиција.

Извор: Блиц.рс

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот