Гришам: Одобрувањето на обвиненијата за импичмент на Трамп е „очајна шарада“

Портпаролката на Белата куќа Стефани Гришам постапката за одобрување на обвиненијата за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп од страна на Комитетот на Претставничкиот дом ја оцени како „очајна шарада”.

Таа додаде дека претседателот Трамп со нетрпение очекува да има фер третман и правен процес во Сенатот, „што и натаму му е ускратено од Претставничкиот дом”.

Републиканецот Даг Колинс од Џорџија изјави дека ќе има различни мислења за тоа.

Демократите тврдат дека Трамп се однесувал недолично кон Русија уште од предизборната кампања во 2016 година, што ја истражуваше специјалниот обвинител Роберт Малер.

Тие наведуваат дека неговото дејствување со Украина и користело на Русија, а не на САД и дека мора да биде спречен повторно да ги „расипе” американските избори и „со измама да дојде до втор мандат” наредната година.

Прочитајте и...  КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

– Итно е, рече претседателката на Претставничкиот до – Ненси Пелоси.

Лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот Мич Меконел изјави дека нема шанси претседателот да биде сменет од функцијата.

Прочитај повеќе

Нухиу – Отвеј: Поддршка за успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Слободен печат

Сијарто апелира ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Слободен печат

Сите кои земаат пензија во Еуростандард банка најдоцна до 21 август да достават известување до банката преку која сакаат да им се врши исплата на пензијата

МИА Агенција

Драма во Минск: Вооружени лица влегле во канцелариите на „Убер“ и „Јандекс“, на вработените им забраниле да излезат

Слободен печат

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот

МИА Агенција

Ејуп Рустеми: Стопиран е платниот промет преку Пошта

Весна Дамчевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети: Разговорите за формирање влада продолжуваат, ДУИ е фактор на стабилност за државата

МИА Агенција

РКИ: Најголемиот број на увезени случаи на коронавирус во Германија се од Косово

Слободен печат

Комисијата бара учениците до трето одделение да одат на училиште, подготвени се и протоколите за работа на градинките

Михаило Донев

МБА: Банкарскиот систем е сигурен и стабилен

МИА Агенција

Ердоган: Грција ги создаде тензиите во Источниот Медитеран

Слободен печат

Најден жив исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

МИА Агенција