Грета Тунберг: Политичарите и понатаму не преземаат конкретни чекори за климатските промени

Климатската активистка, тинејџерката Грета Тунберг денес изјави дека се „слушаат гласовите на климатските удари“, но дека и понатаму политичарите не преземаат конкретни чекори.

– Ние сме сѐ повеќе и повеќе и нашите гласови се слушаат сѐ посилно, но тоа секако се претвора во политичка акција – рече Тунберг на панелот во Мадрид, каде се одржува самитот за кима на Обединетите нации, а пренесе „Ројтерс“.

Тунберг, која започна глобално движење по нејзините протести пред шведскиот парламент, рече дека барањата до децата да отсуствуваат од часови на училиште за да протестираат поради неактивноста на владите за климатските промени „не е одржливо решение“.

– Не сакаме да продолжиме. Би сакале да се преземат некои чекори од луѓето на власт. Многумина денес патат и умираат од климатските и еколошките неприлики, затоа не можеме повеќе да чекаме – додаде Тунберг.

Прочитајте и...  Зибери: Ќе бидам премиер за сите, ги поканувам сите заедници да гласаат за нова надеж во земјата

Таа рече дека се надева дека двонеделниот циклус за преговори за климата, кој започна во понеделникот во Мадрид, ќе придонесе за преземајње на контретни акции и дека светските лидери ќе ја сфатат итноста на климатската криза.

– Секако дека нема победа, бидејќи единствено што сакаме да видиме е вистинска акција. Значи, постигнавме многу, но ако гледате на проблемите од одредено гледиште, не постигнавме ништо – заклучува 16-годишната активистка од Шведска.

Прочитај повеќе

Од среда до 29 јули 2020 година влез во Грција преку Промахонас само со негативен тест за Ковид-19

МИА Агенција

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

МИА Агенција

Заев: Се изгоревме со поддршката на некои кандидати на ДУИ

Слободен печат

Ахмети за „Ди пресе”: Време е за премиер Албанец

Слободен печат

Брнабиќ: Државата е силна, институциите работат, насилството нема да победи

МИА Агенција

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев од Кавадарци: 800 милиони евра за директна финансиска поддршка за земјоделството во следните 4 години

МИА Агенција

251 граѓанин казнет бидејќи не носел заштитна маска

Отец Партениј денеска ќе стане владика

МИА Агенција

Два земјотреси во Кина

МИА Агенција

Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

МИА Агенција

Спасовски на Свечено собрание на ДПТ: Едно општество за сите и европска држава се сигурност за сите

МИА Агенција