Грешка или скандал?! Кандидати во Албанија излегуваат како победници со „фантом” гласови – Слободен печат
ВестиРегион

Грешка или скандал?! Кандидати во Албанија излегуваат како победници со „фантом” гласови

Инку, од досегашните резултати од локалните избори во Албанија, се гледа дека победници се кандидатите подржани од Социјалистичката партија на Албанија.

Додека во поголемиот дел од албанските општини процесот на броењето на гласовите заврши, на површина се појавија и првите проблеми, кои предизвикаале сомнеж за начинот на објавувањето на победниците, јавува Топ Чанел.

Во некои општини, каде што дури кандидатите немаа ривали, се покажа дека добиле многу „фантом“ гласови, каде што бројот на граѓаните кои учествувале на изборите е многу пати помал од гласовите објавени на официјалната страница на Централната изборна комисија.

Истиот медиум набројува неколку општини каде кандидатите победиле со повеќе гласови отколку реалните гласачи како што е случај во Ура Вајгуроре, Малесиа е Маде, Дивјак, Вора, Мемалиај, Лушња, Химара, Булкиза.

Инку, од досегашните резултати од локалните избори во Албанија, се гледа дека победници се кандидатите подржани од Социјалистичката партија на Албанија. Партијата Демократско убедување досега не победи во ниту една општина било за градоначалник или општински советници.

Вчерашните избори во Албанија се одржаа без учество на опозицијата, а излезеноста изнесуваше само 21,6 проценти низ целата територија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close