Гренел негира дека Косово и Србија ќе добијат безвизен режим со САД

Специјалниот пратеник на претседателот на САД, Ричард Гренел, ги негираше тврдењата на косовските медиуми дека Косово и Србија можат да добијат безвизен режим со САД.

Петрит Сељими, извршен директор на Милениумската фондација за Косово и поранешен министер за надворешни работи на Косово, напиша на Твитер: „Силна шлаканица во лицето на Европската унија и нејзиниот расистички однос кон Косово може да дојде само од Вашингтон и администрацијата на Доналд Тамп:, косовските медиуми јавуваат дека САД ќе најави безвизно патување за Косово и Србија 45 дена по договорот за економска нормализација“.

Наскоро по овие тврдења следеше краток и сега веќе типичен одговор од Ричард Гренел: „Повторно неточно“, пренесуваат медиумите.

Ова не е единственото нешто што Гренел, главниот посредник во потпишувањето на вчерашните документи во Вашингтон, за кој тврди дека претставува договор меѓу Косово и Србија за економска нормализација, делумно или целосно ги негираше наводите на медиумите и официјалните лица за деталите од преговорите и церемонијата на потпишување, потсетува КоССев.

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО: Жив ланец, вулгарно обраќање кон полицијата во Минск, приведени 313 лица

Тој прво реагираше на пишувањата на српските медиуми дека пред српската делегација во Вашингтон бил ставен документ за признавање на Косово, означувајќи ги како неточни, а подоцна потврди дека имало изненадувања на состанокот, но не толку големи.

-Понекогаш сакаат да се преправаат пред медиумите дека изненадувањето е поголемо отколку што е, рече Гренел.

Поврзани вести

Францускиот Парламент ќе предложи нов член 24 од предлог законот за глобална безбедност

И.И.

Дачиќ до Заев: Немојте бугарската окупација да ја прогласувате за администрација

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Жив ланец, вулгарно обраќање кон полицијата во Минск, приведени 313 лица

Слободен печат

Кремлин во шок: Телохранителот на Владимир Путин изврши самоубиство

И.И.

Во Грција не стивнува епидемијата, починаа 85 лица

Слободен печат

Американците на „црн петок” само онлајн потрошиле девет милијарди долари

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian