Гренел: На Трамп му се допаѓа идејата за „мини Шенген” и сака сите да учествува во неа

 „Претседателот на САД, Доналд Трамп, на 20-годишниот конфликт меѓу Србија и Косово гледа како нешто што беше лошо управувано, а ние се прашувавме како можеме поинаку да работиме”, изјави Ричард Гренел, специјален пратеник на американскиот претседател за дијалог меѓу Белград и Приштина.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Гренел за Српското радио во Чикаго, изјави дека „досега сите се фокусирале на политиката, а ние се фокусиравме на економијата и сакаме капитализмот да дојде во регионот на голема врата, да создадеме нови работни места, што досега не успееа оние кои се фокусираа на политичкиот аспект на конфликтот меѓу Србија и Косово.”

-Нашиот пристап кон надворешната политика е различен, не сакаме да се мешаме во решавањето на проблемите. Проблемите треба да ги решат оние кои живеат на некоја територија, луѓето што се таму, на терен, посочи тој.

Прочитајте и...  Ескалира ситуацијата: Турски Ф-16 соборил ерменски воен авион (ВИДЕО)

Запрашан за идејата за мини Шенген, Гренел објасни дека САД нема да учествуваат или да ја надгледуваат, но дека им се допаѓа идејата и сакаат сите да учествуваат во неа.

-Затоа тоа го ставивме во овие преговори, да видиме дека и Србија и Косово учествуваат во мини-Шенгенот. И, идејата навистина ни се допаѓа, тоа е добра идеја за комерцијална соработка и градење мултилатерални организации засновани на создавање на профит и вработување луѓе, во борбата за капитализмот – изјави Гренел.

По повод претстојното отворање на канцеларијата на Американскиот фонд за развој во Белград, прва и единствена во регионот, Гренел оцени дека идејата на САД е да понуди, да обезбеди пари за реализација на проекти за кои веруваме дека можат да бидат успешни, да го следиме протокот на тие пари. Концентрацијата на вакви економски проекти им дава подобар живот на младите во регионот, а политичарите подоцна ќе постигнат политички договори, смета Гренел.

Прочитајте и...  СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

– Ние се обидуваме да не се занимаваме со симболика, да не се занимаваме со политичка симболика, со која се занимаваат многу политичари … Нашата ДФЦ канцеларија и агенција во Америка сметаа дека постои доволно работа, каде што можеме да имаме тим на теренот што ќе може да ги заврши сите проекти во Србија. Сите тие се економски водени проекти кои што сакаме да ги постигнеме, затоа е канцеларијата во Белград. Не поради симболиката, туку да одговориме на големиот број на проекти кои веќе ги имаме – кажа Гренел.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска