Гренел на средба со претставници на Демократскиот сојуз на Косово бара остранување на таксите кон Србија

Тој ја охрабри ЛДК да ја задржи својата посветеност кон законот и редот и да донесува одлуки кои го унапредуваат дијалогот со Србија.

Специјалниот претставник на претседателот Трамп, амбасадорот Ричард Гренел, во петокот во Берлин, имаше средба со делегација на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на чело со потпретседателот Агим Велиу.

Тој ја охрабри ЛДК да ја задржи својата посветеност кон законот и редот и да донесува одлуки кои го унапредуваат дијалогот со Србија.

Исто така, Гренел, го повтори својот став за отстранување на таксата од 100 проценти за српските производи.

Тој побарал фокусираност во политиките што помагаат во економскиот развој и отворањето на нови работни места за народот во Косово.

Од своја страна, делегацијата на ЛДК го извести амбасадорот Гренел за напорите кои се прават за постигнување договор за формирање на влада.

Прочитајте и...  Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

Прочитај повеќе

Педофил намамил дете со слатки, а потоа го убил и го силувал неговиот леш (ФОТО)

Слободен печат

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат

Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Слободен печат

Корона дијалози: Здравствената не смее да прерасне во политичко – правна криза

Слободен печат

Остри критики за Министерот за безбедност на Индонезија откако го спореди коронавирусот со жените

Слободен печат

Златните резерви го спасија домашниот пазар во Србија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Лекарите специјалисти во болниците земаат помеѓу 85 и 170 илјади денари нето плата

Слободен печат

Италија ќе добие 170 милијарди евра од средствата на ЕУ фондот

Слободен печат

УХМР најавува пороен дожд и грмежи во попладневните часови

Слободен печат

Џонсон следниот месец ќе ги продолжи преговорите за Брегзит

Слободен печат

Извештај на граѓанските организации за недостатоците во спроведувањето на Цел 16.3 на ОН во РСМ

Слободен печат

Туризмот на глобално ниво ќе опадне за 70 отсто, но тоа не е се: Во иднина потполно го менува својот модел

Слободен печат