3 C
Скопје

Гренал: Договорите се потпишани благодарение на јасните директиви на Трамп

Преку Твитер, амбасадата на САД во Берлин, рече договорите за авиолинијата, железничкиот сообраќај и за автопатите ќе ги олесни врските и движењето на луѓето и стоките помеѓу Србија и Косово.

На оваа објава реагираше и самиот амбасадор на САД во Германија, Ричард Гренал, кој е и специјален претставник на претседателот на САД, за разговорите помеѓу Белград и Приштина, изјавувајќи дека, благодарение на јасните директиви на претседателот Доналд Трамп, се постигнати денеска договорите во Минхен.

-Благодарение на јасните директиви на Претседателот Трамп, потпишавме три економски договори за четри месеци. Еден за авио патување, еден за железници и еден за автопатите- напиша на твитер Гренал.

Прочитајте и...  Унгарија е првата членка на ЕУ која ја одобри руската вакцина „Спутник V“

Поврзани вести

Советот на Општина Центар избра: Љупчо Ѓурчиновски нов командир на ПС „Центар”

Слободен печат

Пандемијата ја обои Европа во „50 нијанси црвено“, темноцрвените зони се најлоши

И.И.

Менаџерскиот тим одлучи да нема отпуштање: Вработените во кочански „Пејпар мил” на принуден одмор до април и со 30 отсто помали плати

Слободен печат

ЦЈЗ Охрид: Водата во Струга е исправна за пиење

Слободен печат

Почина актерот Љупчо Тодоровски-Упа

Слободен печат

Свеченост во Владата: Вицепремиерот Димитров ја потпиша Рамковната спогодба за превод на правото на ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар