Гренал: Договорите се потпишани благодарение на јасните директиви на Трамп

Преку Твитер, амбасадата на САД во Берлин, рече договорите за авиолинијата, железничкиот сообраќај и за автопатите ќе ги олесни врските и движењето на луѓето и стоките помеѓу Србија и Косово.

На оваа објава реагираше и самиот амбасадор на САД во Германија, Ричард Гренал, кој е и специјален претставник на претседателот на САД, за разговорите помеѓу Белград и Приштина, изјавувајќи дека, благодарение на јасните директиви на претседателот Доналд Трамп, се постигнати денеска договорите во Минхен.

-Благодарение на јасните директиви на Претседателот Трамп, потпишавме три економски договори за четри месеци. Еден за авио патување, еден за железници и еден за автопатите- напиша на твитер Гренал.

Прочитајте и...  ХРВ: Најмалку 180 тела пронајдени во масовни гробници во Буркина Фасо

Прочитај повеќе

Расте бројот на заразени со коронавирусот во Свети Николе

Слободен печат

Николовски од Кочани: За шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес со ЕУ, а европското право ќе се преведе на македонски јазик

Слободен печат

Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива

Слободен печат

Ангеловска со отчет за сработеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Слободен печат

Уште еден авио гигант „потклекна“ пред кризата: „United Airlines“ отпушта 36 илјади вработени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет, продолжуваме со пристапот на дијагностицирање и асимптоматски ностители

Слободен печат

Скопје го доби првиот кафе бар каде се служи со знаковен јазик

Слободен печат

За гласање пријавени 697 позитивни на Ковид-19 и лица во самоизолација и 9020 немоќни и хронично болни

Слободен печат

Реакција на Николоски по двете аудио снимки: Јас едно зборувам тие друго спинуваат

Слободен печат

„Да не го давиме Белград“: Режимот се обиде да манипулира со гневот на демонстрантите со вметнување на провокатори

Слободен печат

Боки 13 пријавил 40 функционери и бизнисмени

Горан Наумовски