Грег Попович повторно дели лекции против расизмот во САД

Тренерот на Сан Антонио спарс на оригинален начин одговори дали Марко Белинели ќе игра на следниот натпревар.

Грег Попович веќе неколку пати излезе во јавноста зборувајќи против расизмот во САД како и против полициската бруталност. Тренерот на Сан Антонио сега истото го стори и во Дизни Ворлд каде се игра завршницата во НБА лигата, а Попович одлучи да подели лекција за американската дискриминација на афроамериканците и тоа кога беше запрашан дали Марко Белинели ќе настапи против Мемфис гризлис.

– Ќе ви одговорам на тоа прашање за една минута, а сега имам мало соопштение. Нашиот приоритет во заедницата и во државата е во врска со расизмот и порадотокот дека се уште постои во нашата држава. Многу луѓе во светот не ја разбираат сржта на ситуацијата во која авфроамериканците биле толку долго време.

Прочитајте и...  Последната понуда на Манчестер јунајтед за Санчо!?

Ќе би дадам еден пример, ние го правиме ова секогаш кога имаме можност само за луѓето да разберат колку сме биле лоши, не само во минатото. Пред 120 години во Северна Каролина, постоел амандман со кој афроамериканците морало да направат тест за писменост и мора да го положат за да имаат право да гласаат. Белите луѓе тоа не требаше да го прават откако воведоа правило со кое нема потреба да правите тест за писменост дококу имате роднини кои гласале пред 1863 година.

Значи афроамериканците тогаш беа робови и немаа ниту еден роднина кој гласал пред 1863 година. Поранешниот службеник на Конфедерацијата, Вилијам Гатри во пресрет на изборите објави соопштение во кое нагласува дека е неопходно да се заштитат белите жени, дека не можат сами да излезат на улица и дека афроамериканците треба да се држат подалеку од нив – вели Попович, кој објасни дека тоа е направено од популистички причини.

– Тој го направи тоа пред изборите за да биде сигурен дека неговата приказна ќе победи, а таквите активности и примери постојано се повторуваа… Тука станува збор за едукација и култура, никој од нас не го знаел ова, никој од нас не учел за вакво нешто. Се надевам дека луѓето ќе сватат колку е ситуацијата е очајна и можеби ова ќе ни помогне да ги кренеме главите.

И да, Марко Белинели нема да игра – одговори во свој стил Попович.

Прочитајте и...  Меси ја критикуваше Барселона: Ништо повеќе не ме изненадува!

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат