Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Грција денеска продолжи со убалжувањето на рестриктивните мерки воведени заради спречување на епидемијата на коронавирус.

Купувачите во трговските центри повеќе не се обврзани да носат заштитни маски, додека вработените и натаму мора да ги имаат, пренесува Катимерини.

Претходната одлука дека се дозволуваат до шест муштерии зад една маса во баровите и рестораните исто така е повлечена.

Одлуката е објавена денеска во владиниот службен весник.

Прочитајте и...  Макрон: Франција ќе ги зајакне безбедносните мерки во појасот Сахел во Африка

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат