Грција по примерот на ЕУ ќе го признае Гваидо

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска објави дека оваа земја по примерот на ЕУ ќе го признае лидерот на опозицијата во Венедуела, Хуан Гваидо, информираат тамошните медиуми.

„Владата на Република Грција срдечно ги поддржува напорите на ЕУ кои се насочени кон постигнување мирно, демократско решение за кризата во полза на венецуелскиот народ“, стои во официјалното соопштение на Министерството.

Претходната левичарска влада на Грција се воздржа од признавањето на Гваидо, кој во јануари самиот се прогласи за преседател на Венецуела до одржувањето на нови избори.

Повеќето светски сили веруваат дека реизборот на претседателот Николас Мадуро минатата година бил наместен.

Прочитајте и...  Семејството од Луке чиј дом изгоре до темел доби помош од Општина Крива Паланка и Црвен Крст

Прочитај повеќе

„Анонимус” се активираа со мисија – разоткривање на злосторствата на полицијата

Слободен печат

Шилегов: „Големата сензација” на ДПМНЕ, затоа државата ни е на ова дереџе

Слободен печат

Трамп им се обрати на гувернерите: Или ќе доминирате или ќе изгледате како кретени

Слободен печат

Полициска интервенција во домот на Амди Бајрам, се слушала гласна музика и огномети

Слободен печат

Сирија, Либија и коронавирусот во фокусот на разговорите на Лавров и Гутереш

Слободен печат

Се зголемува бројот на изолирани и на заразени функционери

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Северна Македонија

Слободен печат

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)

Клуге: Наесен можен втор и посмртоносен бран на Ковид-19

Слободен печат

Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

МИА Агенција

Протести ширум светот поради убиството на Џорџ Флојд (ФОТО)

Слободен печат

Дука: Во Дебар подолго време не се направени тестирања за Ковид-19

Слободен печат