Грција: Опозицијата позитивно ќе гласа за предлогот на власта за претседател на државата

Ципрас рече дека тие во Парламентот ќе дадат можност Сакеларопулу да биде избрана за претседателка со широко мнозинство и истакна дека оваа одлука на партијата е чин на одговорност.

Најголемата грчката опозициска партија СИРИЗА ќе гласа позитивно за предлогот на Нова демократија, Екатерини Сакеларопулу да биде претседателка на Грција, според она што го соопшти лидерот на партијата и поранешен премиер, Алексис Ципрас, јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас рече дека тие во Парламентот ќе дадат можност Сакеларопулу да биде избрана за претседателка со широко мнозинство и истакна дека оваа одлука на партијата е чин на одговорност.

– Ќе овозможиме новата претседателка на државата да биде избрана со широко мнозинство, бидејќи тоа прилега за секој што ја презема тешката одговорност – како што предвидува Уставот – во следните пет години да биде изразувач на обединетоста на нашиот народ и нашата демократија. Катерина Сакеларопулу беше врвен избор на владата на СИРИЗА да биде првата жена претседател на највисокиот суд на земјата, Советот на државата. Предлог за кој тогаш Мицотакис и неговите пратеници гласаа против, рече Ципрас.

Прочитајте и...  Нови мерки во Косово: Граѓаните ќе може да излегуваат од шест часот наутро до пет попладне

Лидерот на СИРИЗА упати критики до Мицотакис зошто не ја искористил можноста да го обнови мандатот на актуелниот претседател Прокопис Павлопулос за следните пет години.

Соопштувајќи ја одлуката, Ципрас рече дека нема да го стори истото она што го направи Мицотакис во 2015 кога не го поддржа предлогот на СИРИЗА, Павлопулос да биде претседател на Грција.

Фото:EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Прочитај повеќе

Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

МИА Агенција

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

МИА Агенција

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Во Црне Гора вкупно 84 лица инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Денеска сончево со умерена облачност

Горан Наумовски

Три нови случаи со Ковид-19 вчера во Косово, вкупно 91 заразен

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19

Обвинителството ја истражува смртта на стружанката, која почина од Ковид-19

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат