„Грција од дома” – кампања на Министерството за туризам на Грција (ВИДЕО)

Министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис, рече дека главната порака на кампањата е да се остане дома и за земјата да се научи токму од дома.

Гледам, патувам, учам се главните компоненти на платформата „Грција од дома” (Greece from home) за зајакнување на сликата на Грција во странство, иницирана од Министерството за туризам на Грција, Грчката национална организација за туризам и иницијативата „Marketing Greece” и со поддршка од „Гугл”, јави дописничката на МИА од Атина.

Преку платформата, луѓето од целиот свет ќе можат, седејќи дома, да се поврзат со културата на Грција, виртуелно да патуваат во земјата, но и да учат преку едукативни семинари, пред сѐ наменети за зајакнување на бизнисите во областа на туризмот.

-Време е да се остане дома и да се стисне копчето пауза, но тоа не значи дека треба да прекинеме да се поврзуваме, да бидеме инспирирани и да учиме, е пораката на почетокот од промотивното видео за платформата.

Прочитајте и...  Чешка, Словачка и Унгарија договорија ограничено патување за нивните државјани

На денешната онлајн прес конференција, Министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис, рече дека главната порака на кампањата е да се остане дома и за земјата да се научи токму од дома.

-Владата денес, покрај мерките за заштита на јавното здравство, заштитата и рестартирањето на економијата и обновата на грчкото општество, презема иницијативи и за зајакнување и управување со сликата на нашата земја како туристичка дестинација во рамките на целокупната стратегија за справување со пандемијата на СОВИД-19, истакна Теохарис.

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат