Грција не воведува забрана за влез од Македонија: Покрај вирусот расте и заразата со лажни вести

За жал, „Слободен печат“, поради природата на работата на печатениот медиум, не успеа навреме да ја провери и да ја демантира, односно воопшто да не ја објави оваа дезинформација, за што искрено им се извинуваме на читателите.

Неколку македонски медиуми, меѓу кои и „Слободен печат“, вчера објавија дезинформација, лажна вест, дека грчкото Министерство за надворешни работи воведува забрана за влез на граѓани од Македонија со живеалиште во општините со најголем број новозаразени од коронавирусот.

Информацијата се повикуваше на наводно официјално соопштение на грчкото министерство за надворешни работи, заедно со принт-скрин (фотографија) од официјалната веб-страница на истото министерство, со печат и лого на министерството. Тоа придонесе веста да биде пренесена од повеќе интернет-медиуми и брзо да се искачи на прво место кај популарните агрегатори на вести и со тоа да достигне значителен број прегледи и читања, пред да биде демантирана со официјално соопштение од македонското МНР.

За жал, „Слободен печат“, поради природата на работата на печатениот медиум, времето на нејзиното појавување и роковите до затворање на весникот, не успеа навреме да ја провери и да ја демантира, односно воопшто да не ја објави оваа дезинформација, за што искрено им се извинуваме на читателите.

Прочитајте и...  Филипче: Двајца анестезиолози заминуваат од „8 Септември“, чекаме информации од Србија и Косово за да препорачаме мерки (ВИДЕО)

Оваа непријатна епизода уште еднаш покажува колку сериозно и посветено се води војната со дезинформации и лажни вести, со најсомнителни и мрачни мотиви, во моменти на светската криза со коронавирусот. Македонија е една од земјите каде што функционираат групи што систематски се занимаваат со „производство“ и дистрибуција на лажни вести, чија цел е ширење на теории на заговор и дезинформации поврзани со вирусот ковид-19. Таканаречените „фарми на тролови“, од Северна Македонија и од Филипините неодамна беа посочени како најактивни и  најорганизирани во објавувањето лажни вести во врска со коронавирусот. Американскиот сервис Си-ен-би-си деновиве објави дека Фејсбук ги отстранил страниците на нарачателот на работата на таквите мрежи платеници.

„Фармите за тролови“, односно организирани групи, чија цел е преку координирани активности да промовираат одредени пораки на социјалните мрежи, се присутни повеќе години во Македонија. Тие најчесто се користат за креирање лажни претстави, со цел влијаење врз јавното мислење со политички цели, но работат и од комерцијални мотиви. Пред неколку години вниманието на светската јавност го привлече приказната за организираната група од Велес, која активно учествувала во војната со дезинформации за време на претседателската кампања во САД. Новинарски истражувања пишуваа дека во 2015 година во земјата престојувала и Ана Богачева, за која се тврди дека е експертка за креирање вакви „фарми“ од Русија и дека е дел од мрежата на озлогласената Агенција за истражување на интернет во Санкт Петербург.

Прочитајте и...  Фокс њуз „по грешка“ го отстранила Трамп од фотографија со Епстајн и Максвел (ВИДЕО)

Новинарските истражувања покажуваат дека одредени групи кои се дел од мрежите на „тролови“ од Македонија, комбинираат работа за политички цели со комерцијална пропаганда, обидувајќи се да заработат од огласи наменети за публика од странство, или служејќи како платеници  за промовирање други типови содржини како теориите на заговор против вакцинирањето. Неодамна и Светската здравствена организација предупреди дека, покрај со ковид-19, светот се соочува и со вирусот на лажните вести и ги повика властите на поенергична борба против нив.

 

Прочитај повеќе

Анкета: Третина од Британците не би се вакцинирале против коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Гласањето нема да биде помалку безбедно од било која друга нормална активност која ја вршиме секојдневно (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Слободен печат

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат