Грција не планира да лета турски дронови

Министерството за национална одбрана на Грција категорично ги демантира шпекулациите и непотврдените информации што доаѓаат од странските медиуми дека грчката армија има намера да набави далечински управувани или беспилотни летала од турско производство, соопштуваат од грчкото Министерство, јави дописничката на МИА од Атина.

Во соопштението, освен што ги демантираат натписите во грчките и странските медиуми, коментираат дека шпекулациите се шират уште кон крајот на мај, порачувајќи дека потребно е прво да се проверат информациите пред да се објават во внатрешноста на земјата, „согласно основните правила за новинарска етика, особено кога станува збор за чувствителни прашања поврзани со националната одбрана и безбедност”.

Додаваат дека во спротивно, Министерството за одбрана го задржува целото законско право да се справи со ширењето лажни вести како што е тоа предвидено со соодветните закони.

Прочитајте и...  Д-р Караџоски: Се наоѓаме во критична фаза, од која не може да се вратиме назад

Поврзани вести

Полицаец од станица изведен со лисици, зел поткуп од 2000 евра

Слободен печат

Алжирскиот претседател префрлен во Германија на лекување

Илинка Иљоска

Почна собраниската расправа за Законот за заштита од заразни болести

Илија Димовски во клинч со министерот Маричиќ за договорот со Бугарија

Слободен печат

Москва: Нато да го разгледа предлогот на Путин за контрола на оружјето

Илинка Иљоска

Србија: Собранието ја изгласа новата Влада на Ана Брнабиќ

МИА Агенција

Остави Коментар