Грција ќе промовира нуркачки туризам

Нуркачкиот туризам и изградба на нуркачки паркови во Грција е една од првите иницијативи на новото раководство во грчкото министерство за туризам, како што денес објасни надлежниот министер Харис Теохарис на средбата со новинарите и странските дописници.

Министерот за туризам на Грција и неговиот заменик, говореа за приоритетите и иницијативите на министерството, за потребат од комплетен стратешки план за туризмот, за зголемување на бројот на туристи во земјата, но и за “суштината зад едноставното читање на статистичките податоци” што се однесуваат на пристигнувањата во Грција, јави допсиничката на МИА од Атина.

Харис Теохарис рече дека и оваа година, според досегашните податоци се чини дека ќе има зголемување на туристите, споредбено со лани.

Прочитајте и...  Османи во Брисел на средби со Борел и Вархеи

Нуркачкиот туризам и туристичкото образование се главните иницијативи кои ги споменаа министерот и неговиот заменик на средбата со новинарите.

Во однос на нуркачкиот туризам, Теохарис рече дека е прва и директна иницијатива што е веќе созреана и ќ се донесе закон што ќе дозволи изградба на нуркачки паркови во цела Грција. Според грчкиот министер, станува збор за важен дел од туризмот, активен во текот на целата година.

– Нашето мислење е дека треба да дозволиме да се направат што повеќе нуркачки парокови во земјата. Самиот нуркачки парк, не е толку профитабилен, самиот по себе, но онаму каде што ќе биде изграден ќе постои голема добивка за локалното население – рече министерот за туризам на Грција и додаде дека со отворањето на нуркачки паркови, ќе се развијат и нуркачки крстарења.

Прочитајте и...  Сведоштво на единствениот преживеан од украинскиот авион: Беше како на компјутерска игра (ФОТО)

Заменикот министер за туризам на Грција, Манос Консолас, говореше за потребата за носење закон за студиите посветени на туризмот и хотелиерството, што всушност е и втората директна иницијатива на министерството.

Консолас исто така рече дека потребна е конкурентност, како во туристичкото образование, така и во грчиот туризам во целина.

Прочитај повеќе

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат

Белоруската полиција со солзавец и шок бомби против „непослушните демонстранти“

Слободен печат

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Слободен печат

Именувањата на директорите ќе почнат најдоцна до 15 октомври

Слободен печат

Макрон: Лукашенко мора да си оди

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат

Уште 148 новозаболени од коронавирус, тројца починати

Слободен печат

Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Слободен печат