Грција го затвори граничниот премин со Турција кај Еврос

Поради насобраните бегалци и мигранти на турска страна со намера да влезат на грчка територија, Грција претпладнево го затвори граничниот премин „Кастањес” со Турција кај Еврос, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите информации, затворена е царинската служба и не се пропуштаат граѓани, а грчката страна уште од рано утрово е под силно полициско обезбедување.

Грчките медиуми пишуваат дека ситуацијата е мирна на граничниот премин е мирна.

Претходно, извор од турската Влада изјави дека Турција веќе нема да ги задржува бегалците кои сакаат од Турција да одат во земјите од ЕУ. Се проценува дека во Турција има околу четири милиони бегалци од војната во Сирија.

Прочитајте и...  Германија нема да ги олесни рестриктивните мерки барем уште три недели

Поврзани вести

Украинскиот претседател Зеленски се излекува од коронавирусот

Слободен печат

ВИДЕО: Девојче падна од третиот кат од станбена зграда, сите останаа вчудовидени како се спаси

Илинка Иљоска

Сојузот на здруженија на пензионери апелира да се обезбедат вакцини против грип за пензионерите

Слободен печат

Германски виролог објаснува за короната: Зошто Кинезите трошат многу кондоми, зошто луѓето не требаше да се затвораат дома и како правилно постапи Путин

Слободен печат

ФОТО: На аеродром во Багдад уапсен генералниот координатор на ИСИС

Илинка Иљоска

Поради штрајк граничниот премин Евзони утре ќе биде затворен за сообраќај

Слободен печат

Остави Коментар