Грција: 11 години од убиството на Алексис Григоропулос

Со протести во повеќе грчки градови, денеска во Грција се одбележуваат 11 години од убиството на Алексис Григоропулос, 15-годишното момче кое на 6 декември 2008 беше застрелано од полицаец, јави дописничката на МИА од Атина.

Како и секоја година, грчката престолнина и сега ќе биде под драконски безбедносни мерки за да се спречат било какви инциденти за време на закажаните два протести, едниот точно на пладне, другиот во попладневните часови.

Околу 4.000 полицајци, хеликоптери и дронови ќе бидат ангажирани за безбедноста во Атина, а доколку биде потребно, ќе бидат подготвени и цистерните со топови вода на грчката полиција за растерување демонстранти.

Безбедносните мерки и планот на полицијата се речиси идентични како и оние пред 20 дена за одбележувањето на годишнината од студентскиот бунт и падот на хунтата.

Прочитајте и...  Хоти: Заедничката седница на владите на Косово и Албанија е одложена за 2 октомври

Веројатно е дека со одлука на полицијата, како што е пракса за време на големи и масовни протести, попладне да бидат затворени неколку метро станици во центарот на Атина.

Првиот протест денеска е закажан за 12 часот, организиран од ученици и студенти, а попладне во 18 часот по локално време ќе се одржи и главниот собир на студенти и членови на левичарски и анархистички организации. Планиран е марш низ улиците на Атина, демонстрантите да поминат пред грчкиот Парламент и да стигнат до населбата Ексархија каде што беше убиен Григоропулос.

Изминатите години, протестите завршуваа со сериозни инциденти и судири меѓу полицијата и демонстрантите токму во Ексархија, населба што важи за собиралиште на анархисти.

Прочитајте и...  Бесплатната вакцина која Путин ја понуди на ОН е недоволно тестирана: Секој седми доброволец се жалел на непосакувани дејства

Прочитај повеќе

Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Слободен печат

Ирска ги тргна Германија, Полска и Литванија од т.н. „зелена листа“

Слободен печат

Трамп исвиркан додека оддаваше почит на судијката Рут Бадер Гинсбург (ВИДЕО)

Слободен печат

Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митрополит Амфилохие: Новата власта да ја залечи Црна Гора од „братоубиства и богоубиства“

Слободен печат

Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Слободен печат

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.

Вучиќ пристигна во Истанбул, Ердоган го дочека со најголеми почести

Слободен печат

Екс унгарски европратеник во тесно: Ослободен од обвинение за шпионажа, но не и за проневера на европски пари

Слободен печат

Германците го менуваат шефот на воената разузнавачка служба

Слободен печат