Грција исплаќа еднократна државна помош за да ги задржи сезонските работници

Плажа во Сивота, Грција/ фото: Драган Митрески

Грција го потиснува драстичниот проблем со персоналот во туризмот и земјоделството, при што државата плаќа помош во месеците надвор од активните сезони.

Воведената државна помош е за лица чија професија е поврзана со туризмот и земјоделството. Таа е меѓу 557 и 1.114 евра и се плаќа еднаш во кварталот септември – ноември секоја година. Може да го користат работниците кои се осигурени во Грчкиот унифициран фонд за осигурување (ЕФКА). Станува збор за градежници, рудари, шумски работници, тутунари, чевлари, бродоградители, багеристи и други професии. Слична еднократна помош имаат и пензионерите кои во претходната година вршеле некоја од овие професии, доколку висината на пензијата што ја добиваат е помала од 495,75 евра. Вообичаено, државата им дозволува да добијат додаток и на најмладите пензионери кои работеле до ноември истата година.

Земјоделството и туризмот во Грција се потпираат на сезонски работници, но активното лето таму е многу подолго отколку во Бугарија. Земјоделството и туризмот во Грција се потпираат на сезонски работници, но активното лето таму е многу подолго отколку во Бугарија, објаснува „24Часа.бг“.

Но, келнерот или готвачот мора да имаат најмалку 56 работни дена во 3 месеци од сезоната, но првата година не смеат да се пријават на берзата за труд. Во втората година потребни се 101 работен ден за 3 месеци, по што работникот мора да се врати во секторот и за следната сезона. Само во трета година, но повторно со 101 работен ден за 3 месеци, може да се оди на берза и да се земе 400 евра од државата во вонсезонските месеци.

Покрај готвачи, келнери и собарки, за прв пат летово во Грција, сериозна побарувачка има и за возачи и општи работници, кои динамично навлегуваат во туризмот. Платите на луѓето од овој сектор можат да достигнат и до 1300 евра. Во Закинтос и Миконос има огласи, на пример, бара возачи и собарки со нето плата од 1.500 до 1.800 евра. Во Ханија и Агистри готвачите бараат нето плата од 2.500 евра, иако им се обезбедува сместување и храна. Грчката туристичка сезона во 2023 година започна со 70.000 нови работни места.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот