Грчкиот здравствен систем се мобилизира, отповикани редовните одмори на здравствените работници

epa08381573 Paramedics of the Greek National Emergency Ambulance Service (EKAV) wearing protective gear transport an elderly patient suffering from the pandemic COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus from a private clinic to a public hospital in Athens, Greece, 24 April 2020. At least 37 of the 226 patients and employees at the private clinic in Peristeri, Attica, have tested positive for coronavirus, according to Greek health authorities. Of the 37, 17 are clinic employees who remain quarantined at home. Meanwhile, the patients who tested positive are being transferred to public healthcare facilities. EPA-EFE/PANTELIS SAITAS

Со одлука на министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас и алтернативниот министер Василис Кондозаманис,  од 1 септември се отповикуваат сите редовни годишни одмори на сите вработени во болниците, брзата помош, во Националната организација за јавно здравје, како и во јавните установи за примарна здравствена заштита, јави дописничката на МИА од Атина.

Конкретното цилкуларно писмо, кое го објавуваат грчките медиуми е со денешен датум и потпишан од Кикиљас и Кондозаманис.

Грчката новинска агенција АНА-МПА пишува дека целта е здравствениот систем да биде оперативно подготвен, бидејќи според експертите земјата е веќе во четвртиот бран, а „првата половина од септември се смета за клучна за управувањето со пандемијата, со оглед на тоа дека граѓаните се враќаат одмор и се отвораат активности во општеството”.

Паралелно, од 1 септември стапува во сила и одлуката на грчката Влада за задолжителна вакцинација на здравствените работници, а во спротивно предвиден е принуден, неплатен одмор.

Во изминатите 24 часа во Грција е регистрирано дополнително зголемување на пациентите приклучени на апарати на Одделите за интензивна нега, вкупно 332 односно шест повеќе од вчера, а зголемен е и бројот на починати лица, вкупно 42.

Согласно денешните податоци од Националната организација за јавно здравје, регистрирани се 3.273 нови случаи на Ковид-19 од 93.988 направени тестови (17.144 ПЦР и 76.844 рапид).

Извор:МИА

Видео на денот