Грчкиот Парламент даде зелено светло за Законот за право на глас за Грците кои живеат во странство - Слободен печат

Грчкиот Парламент даде зелено светло за Законот за право на глас за Грците кои живеат во странство

Со 288 гласа „за” од вкупно 300 пратеници, грчкиот Парламент даде зелено светло за законот за право на глас за Грците кои живеат во странство. Ова мнозинство кое се смета за историски консензус во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Новиот закон го поддржаа сите партии со исклучок на партијата на поранешниот министер за финансии Јанис Варуфакис, МЕРА25, која што беше против.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор на расправата непосредно пред гласањето рече дека станува збор за историска седница со голем меѓупартиски консензус.

Прочитај повеќе

Манчевски: Граѓаните ќе имаат ултра брз интернет било каде да живеат

Слободен печат

Традиционална крводарителска акција посветена на Тоше Проески

Слободен печат

Прв случај на коронавирусот во Австралија

Слободен печат

Грчкиот Парламент ги изгласа измените во изборниот закон

Слободен печат

Демократските обвинители бараат разрешување на Трамп: Тој е закана за американската демократија

Слободен печат

Предизборна битка за МРТВ: Бастионот на „груевизмот“ додржа до нови избори!?

Слободанка Јовановска

Остави Коментар

10 + 8 =

Прочитај повеќе

Расте бројот на жртви: Нови 15 смртни случаи од коронавирусот во Кина

Слободен печат

Времето денеска облачно, утре врнежи од дожд

Слободен печат

Најмалку 20 загинати, а 920 повредени по силниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Спасовски и Заев изразија сочуство за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат