15 C
Скопје

Грчки остров ставен под карантин само еден ден по олеснување на мерките ширум земјата

Порастот на бројот на заразени со коронавирус на грчкиот остров Калимнос ги поттикна властите денеска да го стават под блокада, ден по олеснување на ограничувањата ширум земјата.

Министерството за цивилна заштита соопшти дека воведува блокада на егејскиот остров од среда до 10 мај „од итни причини за сериозен ризик по јавното здравје“ и да го ограничи ширењето на вирусот, пренесува Ројтерс.

Според тие мерки, на граѓаните ќе им биде дозволено да ги напуштат домовите само заради работа, да посетат доктор или аптека, да ги прошетаат миленичињата или да купуваат во супермаркет до 18 часот.

Останатите ограничувања вклучуваат прекин на градежничките работи и верските обреди, вклучувајќи и погреби до девет лица. На жителите им е дозволено да го напуштат островот само од здравствени причини.

Рестораните и баровите во Грција вчера беа повторно отворени после шест месеци, бидејќи властите ги олеснуваат ограничувањата при официјалното отворање на туристичката сезона на 15 мај, пренесува Ројтерс.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар